Jak sprawić, by aparat ortodontyczny nie był widoczny dla innych osób?
Usunięcie wad zgryzu jest możliwe dzięki aparatowi ortodontycznemu założonemu w gabinecie stomatologicznym. Tradycyjny stały aparat na zęby składa się jednak z metalowych zamków, drutów oraz gumek, co sprawia, że dla wielu pacjentów taka opcja – choć skuteczna – wydaje się nieszczególnie estetyczna. Z tego powodu powstały również inne, niewidoczne dla osób trzecich aparaty ortodontyczne, które wyróżniają się znacznie większą dyskrecją i komfortem noszenia. Wyróżniamy wśród nich aparaty lingwalne oraz nakładkowe (Invisalign).
Aparat lingwalny – czym się charakteryzuje?
Aparat lingwalny to rozwiązanie pozbawione ligatur, które składa się tylko z zamków i łuku. Jest montowane od wewnętrznej strony zębów, co sprawia, że pozostaje całkowicie niewidoczne dla postronnych obserwatorów. Niestety, metalowe klamry często powodują podrażnienie języka, jak również odpowiadają za powstawanie punktów nacisku i miejscowych owrzodzeń. Obecność ciała obcego może również prowadzić do zaburzeń w wymowie, szczególnie w początkowej fazie leczenia. Należy też podkreślić, że w przypadku aparatu lingwalnego dbanie o higienę jamy ustnej stanowi nie lada wyzwanie, gdyż trudno jest dostrzec resztki jedzenia tak, jak ma to miejsce w tradycyjnych aparatach stałych.
W jaki sposób działa aparat nakładkowy?
Jeśli zależy nam na nie rzucającym się w oczy aparacie, znacznie korzystniej jest wybrać system Invisalign oferowany m.in. przez ortodontów z Siewierza z Centrum Stomatologii Aria-Dent. Występuje w formie przezroczystych nakładek wykonanych z termoplastycznego materiału. Korygowanie wad zębów odbywa się w kilku etapach, podczas których pacjent otrzymuje nowe zestawy nakładek stopniowo wyrównujących zgryz. Są one w pełni ruchome, co zapewnia możliwość wyjęcia aparatu z ust na czas jedzenia czy szczotkowania – pozwala to znacząco ograniczyć ryzyko powstawania ubytków próchniczych. Dodatkowo noszenie takiego aparatu nie wymaga stosowania specjalnych ograniczeń dietetycznych.
Przeczytaj także na naszym blogu: Czy osoby dorosłe mogą nosić ruchome aparaty na zęby?