Z jakich materiałów wykonywane są protezy zębowe?
Zęby leczy się zwykle dopóty, dopóki ma to jakikolwiek sens. Niestety czasami przychodzi taki moment, że nie da się już odratować naturalnego uzębienia. W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego, jak wyrwać zagrażające zdrowiu dziąseł zęby i zdecydować się na protezy. Te ostatnie mogą mieć jednak różną postać. Da się je przygotowywać z rozmaitych materiałów.
Jakie rozwiązania są najczęściej stosowane w zakresie protez zębowych? Można tu wyróżnić trzy najpopularniejsze rozwiązania. Konkretnie chodzi tu o protezy akrylowe, protezy nylonowe i protezy acetalowe. Każda z tych opcji ma właściwe sobie cechy, które decydują o jej specyfice.
Krótka charakterystyka różnych rodzajów protez
Czym charakteryzują się protezy akrylowe? Jedną z ich najważniejszych właściwości jest ruchomość. Związana jest ona, z tym że użytkownik tego rodzaju protezy ma możliwość sam wkładać i wyjmować sztuczne zęby. To zdecydowanie zaleta. Pozostałe cechy protezy akrylowej są w dużej mierze do ustalenia w danym, indywidualnym przypadku. W zależności od okoliczności różnić może się, chociażby rozmiar protezy akrylowej. Jest ona w stanie być albo całościowa, albo częściowa. Ta pierwsza wypełnia całą szczękę, natomiast druga uzupełnia tylko część ubytków.
Jak wygląda sprawa z protezą nylonową? Ciekawą rzeczą w odniesieniu do niej jest to, że częściowo jest ona tworzona z akrylu. Nie jest to jednak jej jedyny składnik, gdyż równie ważnym komponentem protezy nylonowej jest miękkie tworzywo termoplastyczne. Charakterystyczną rzeczą odnośnie do protezy nylonowej jest też to, że nie może się ona znaleźć w całkowicie bezzębnej szczęce. Musi jej towarzyszyć przynajmniej jeden ząb.
Jednym z rozwiązań jest także proteza acetalowa. On również, podobnie jak proteza nylonowa, składa się w dużej mierze z tworzywa termoplastycznego. Podsumowując, każdy, kto chce umieścić w swojej szczęce protezę, ma na szczęście wiele możliwości do wyboru. Nie jest skazany na jedyną słuszną opcję.